fbpx

Яким має бути потенціал приватних оборонних підприємств України?

    Наприкінці року, 21 грудня 2017 року в інформаційному агентстві «УКРІНФОРМ» відбувся круглий стіл — на тему: “Потенціал приватних оборонних підприємств України. Шляхи розвитку і подолання проблем”, в якому представники компанії Sic-Group Ukraine прийняли участь в якості експертів.

Захід був зорганізований Центром досліджень армії, конверсії та роззброєння. Серед запрошених були народні депутати України, керівництво РНБОУ, Міноборони України, керівники  оборонних підприємств – учасники «Ліги оборонних підприємств України», провідні профільні експерти.

 

    Під час заходу продемонстровано зразки високотехнологічного обладнання (макети, натурні безпілотні комплекси, радар та ін.), а також бойові машини (орієнтовно “Практика”, “Чезара”, “Укрспецтехніка”).

На початку самого івенту, директор Центру досліджень армії Валентин Бадрак повідомив, що приватні оборонні виробники України створили «Лігу приватних підприємств».  За його словами, «потенціал оборонної промисловості у частині приватного сектору повністю не використаний. Тому приватні оборонні підприємства створюють «Лігу приватних підприємств», які будуть надавати якісь рекомендації і, ми сподіваємось, влада буде до них прислухатися», — резюмував В. Бадрак.

 

Цікавою для контексту круглого столу стала теза почесного голови корпорації «УкрІнМаш» Віталія Немилостивого, який переконаний, що в Україні необхідно створити рівні умови для суб’єктів господарювання в оборонному комплексі. За його словами, «після того, як почалися ці події в Криму та на сході України, було відмінено ліцензування виробництва і це дало поштовх до того, що багато підприємств почали відновлювати оборонну продукцію та продукцію подвійного використання. Сьогодні законодавче поле відстало від тієї ситуації, яка є в Україні. В нас немає рівних умов для суб’єктів господарювання, коли ми говоримо про оборонний комплекс». Хоча і зауважує, що в стратегічних напрямках оборонного сектору має залишитись державна форма власності.

 

На завершення круглого столу, варто погодитись із комюніке директора Центру дослідження армії, роззброєння і конверсії Валентина Бадрака, який переконаний, що «час вимагає перегляду підходів до роботи ОПК і його приватному сегменту. Необхідно надати рівні умови роботи для приватних і державних оборонних підприємств, а також забезпечити ліберальні умови роботи на оборонному ринку України. За умови проведення цих реформ, ми отримаємо інвестиції в галузь, в тому числі внутрішні, які дозволять закрити «ресурсні діри», що не дозволяють забезпечувати виробництво озброєнь і військової техніки, яка потрібна нашим збройним силам».

 

     Як компанія ми вважаємо, що нині, як це б публічно не визнавали українська влада, приватні підприємці не можуть вийти на світовий ринок, оскільки всі дії необхідно узгоджувати з Державним концерном «Укроборонпромом». В результаті, для приватних фірм виникає патова ситуація, коли за державним концерном зберігається монопольне право на продаж зброї, але і вбиває здорову конкуренцію на ринку. Вважаємо, що для розвитку приватної військової промисловості України необхідні серйозні зміни на рівні держави, які дозволили б галузі нормально функціонувати і підвищувати свою конкурентоспроможність на міжнародному рівні. По-перше, створити рівні умови для всіх підприємств оборонно-промислового профілю і стимулювання ініціатив приватників — тобто, формування нормальної конкуренції. По-друге, лібералізувати всю систему військово-технічного співробітництва, виведення спецекспортерів з підпорядкування «Укроборонпрому» і надання права на ведення зовнішньоекономічної діяльності всім підприємствам. По-третє, активна приватизація державних оборонних підприємств і витрачання коштів на співпрацю зі світовими лідерами галузі; тільки для деяких підприємств передбачити володіння 51% акцій державою або ж установа наглядових рад.

 

     Для довідки, рішення створити Асоціацію українських підприємств і організацій, які є виробниками/розробниками продукції оборонного та подвійного призначення, було прийняте під час ХІІІ Міжнародної спеціалізованої виставки “Зброя та безпека-2016” керівниками декількох десятків таких структур. Ніни юридичне оформлення Ліги на фініші. Втім вже зараз дана асоціація чітко апелює, що має на меті об’єднати зусилля навколо спільних цілей і цінностей, спрямованих на ефективне і якісне забезпечення безпеки та оборони держави, формування новітніх бойових і оперативних спроможностей українського війська.

До прагматичних кроків своєї діяльності Асоціація визначає по-перше, поступову зміну колишніх радянських механізмів та процедур на внутрішньому ринку озброєнь щодо створення рівних прав для діяльності приватних і державних підприємств; по-друге, формування умов для інвестицій держави у новітні розробки і виробництво озброєнь та військової техніки та заохочення держави для партнерства у проектах з державними гарантіями закупівель в рамках державного оборонного замовлення (за умов відповідності технічних характеристик); по-третє, створення умов для використання можливостей військово-технічного співробітництва для створення спільних з іноземними компаніями виробництв, залучення нових технологій в Україну, а також для залучення інвестицій провідних світових компаній.