fbpx

Бої без прав, але з правилами або Закон про місцеві вибори 2015

Гостро надрукований опис «пропорційні вибори з відкритими списками без

можливості преференційного вибору» вже попереджає, що все буде складно

й заплутано, та не все так моторошно. Про нове й старе у Законі про місцеві

вибори 2015.

Самовисуванцям вхід заборонений

Жовтневі вибори будуть відбуватись за різними правилами. Для депутатів

обласної, районної (в області), міської, районної у місті ради кількість

мандатів дорівнюватиме кількості округів, пройти можуть лише ті партії, які

набрали 5%. Сам виборець голосує за партійною приналежністю, адже

самовисуванців на цьому етапі не буде. Зрозуміло, що ймовірність появи

нових партій в таких рамках досить низька, бо 5% бар’єр не проходить навіть

прем’єрський Народний фронт, який вимушено об’єднався з президентською

фракцією.

При висуванні на вибори партія має список, який очолює один лідер, всі інші розподілені за алфавітним порядком. Під час голосування виборець отримує бюлетень, на якому вказано прізвище й лідера, й кандидата округу, й, звичайно, партія. Перемогти в цій партійній «війні» досить непросто, адже після проходження 5% бар’єру випробовування не закінчуються, треба набрати якомога більше відсотків серед своїх однопартійців на різних округах. Сам кандидат може отримати менше 5%, але ймовірність потрапити у бажаний «ТОП» майже неможлива. Важливим доповненням є те, що кандидат може балотуватись лише на одному округу, але є виключення в цьому правилі, можна висуватись декілька разів на різних рівнях (обласна, міська, районна та районна у місті рада) за умови належності до певної партії. Напружена боротьба партійних аксакалів тут забезпечена. Жити по-старому Для кандидатів в депутати до сільських та селищних рад новин буде небагато, на цьому етапі від «старої» системи лишилось майже все. Ті самі мажоритарні округи відповідно до кількості депутатів, перемагає кандидат, який просто набрав найбільше голосів. Тут є можливість не прив’язуватись до ярма політичної партії, статуту та лідера. Важливо те, що кандидат може балотуватись виключно в одному окрузі.

unnamed

Інноваційна крапля торкнулась лише виборів сільських, селищних та міських голів, де створили, розгалужені за місцем, правила. Якщо у населеному пункті менше 90 тисяч люду, то вибори залишаються зі старою системою — «хто більше», а от якщо люду більше за 90 тисяч, то чекайте двох турів. Безпартійність як можливість залишили. Відповідно до Закону, у першому турі кандидат має отримати 50%+1 голосів, що, погодьтесь, непросто, якщо цього не відбувається, проходить другий тур з двома фаворитами населеного пункту, перемагає той, хто набирає більше голосів.

unnamed (1)

Збираємо ранці
Як бюрократичне суспільство без папірців ми не проживемо, а на виборах то й поготів. Кандидат, який висувається від партії має подати певний перелік документів (партія та самовисуванці подають окремо додаткову інформацію):

 • Заява про згоду на висування(ПІБ, партія, округ, рада, згода на оприлюднення біографії, дата й підпис).
 • Автобіографія кандидата, в якій зазначається: основні біографічні данні, освіта, місця роботи, громадська активність, партійність, сімейний стан, місце проживання, судимості та чи представляє мандат кандидат. Важливим є те, що зазначати відомості, яких немає у переліку – заборонено.
 • Декларацію про доходи минулого року.
 • Фотокартки 4х6.
 • Ксерокопії паспортних сторінок.

Здавалось би небагато, але при виявленні хоча б однієї дрібної помилки заяву можуть автоматично відхилити, без права виправитись. Правами єдині Права кандидатів захищаються визначеними суб’єктами, нами у новому Законі стали:

 • Представник партії в територіальній виборчій комісії;
 • Уповноважена особа партії в багатомандатному виборчому окрузі — не більше 3 осіб;
 • Уповноважена особа партії в одномандатному виборчому окрузі — по 2 на кожен округ;
 • Кандидат у депутати;
 • Довірена особа кандидата у депутати сільської або селищної ради — не більше 2 у кожного кандидата;
 • Кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови;
 • Довірена особа кандидата на посаду сільського, селищного або міського голови — до 3 у разі, якщо в населеному пункті до 90000 виборців, та до 5 якщо понад 90000 виборців;
 • Офіційні спостерігачі від політичної партії або кандидата;
 • Офіційні спостерігачі від громадської організації;
 • Журналісти.

Особливістю жовтневих виборів стало те, що кандидат має право лише на те, щоб бути присутнім на засіданні виборчої комісії та подавати скарги, фотографувати або складати акти віднині їм заборонено. Також особа(кандидат) не може бути й спостерігачем, й уповноваженою особою. Але це правило не діє на різних рівнях рад, відповідно до того, як описувалось на початку. 8 серпня 2015 року в українських виборах обмежень стало більше, можливостей менше. Закон про вибори 2015 не має аналогів у світі, та ламає колишній порядок нещадно, та що це принесе для України стане зрозуміло лише 25 жовтня.

Анастасія Баранник